W NASZYM RADIO POMORSKIM USŁYSZYCIE MUZYKĘ BLUESOWĄ,MIĘDZY INNYMI WYKORZYSTUJEMY MUZYKĘ BLUESOWĄ ZESPOŁU “FREE MEN”.ZAPRASZAMY DO NASZEGO RADIA.PROWADZACYM REDAKTOREM JEST RED.ADAM GRONUŚ
Bluesa określa się jako muzykę dla smutnych ludzi. Jednak jest to gatunek, który spodoba się zarówno melancholikom, jak również wielbicielom ostrych brzmień. To właśnie on dał początek rock and rollowi, z którego później wyodrębniły się kolejne nurty muzyczne. 16 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bluesa – warto więc poznać najważniejsze fakty związane z tym gatunkiem.
Kiedy powstał blues, w muzyce zmieniło się niemalże wszystko. To był początek nowej ery w historii światowej muzyki rozrywkowej, która wkrótce wpłynęła na całą kulturę masową. Choć największy udział miały późniejsze odmiany bluesa, to nawet jego wczesne odłamy w dużym stopniu determinowały życie społeczne Amerykanów. Gdyby nie blues, nie byłoby wielu innych gatunków muzycznych, z rock and rollem na czele. Pomimo swojego pesymistycznego wydźwięku, zyskał ogromną popularność, stając się jednym z najważniejszych nurtów w muzyce rozrywkowej. Blues często nazywany jest folklorem muzyków afroamerykańskich. Wiąże się to z jego źródłami, ponieważ pochodzi z południowych stanów USA, określanych jako “głębokie południe”. Sama nazwa (z ang. smutek, rozpacz) nawiązuje do jego nostalgicznej formy – zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i tekstowej. Tematyka utworów bluesowych dotyczy głównie uczuć i emocji (samotność, miłość, zazdrość, wierność), a także relacji damsko-męskich. Muzycy bluesowi często śpiewają również o podróżach, pracy i wolności. Chętnie poruszają problemy nierówności rasowej oraz krytykują rząd i nieetyczne postawy społeczne.